Telefon: 0312 424 2200 Dahili:1150-1151-1152-1153 | E-Posta: bede@bede.org.tr

TEŞKİLATIMIZ İZMİR’DE BİR ARAYA GELDİ, BİRLİK MESAJI VERDİ

TEŞKİLATIMIZ İZMİR’DE BİR ARAYA GELDİ, BİRLİK MESAJI VERDİ

Türkiye Kamu-Sen İzmir İl temsilciliğimizin ev sahipliğinde İzmir İstişare Toplantısı, “Aynı İman, Azim, Ruh, Heyecan ile Her Zaman Hazır” sloganıyla gerçekleştirildi. Sendikalarımızın Genel Başkanları, bölge il temsilcileri ve sendikalarımıza bağlı şube başkanlarımızın katılımıyla gerçekleşen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci, çalışma hayatını yakından ilgilendiren konulara değindi.

Konuşmasının başında İzmir’in ülkemiz açısından önemine değinen Kahveci, Kurtuluş Savaş’ında İzmir’de düşmanı denize döken inancın hiçbir zaman kaybolmadığına ve memleket sevdalılarının yegâne adresinin Türkiye Kamu-Sen olduğuna vurgu yaparak, “aynı imam aynı azim aynı ruh ve aynı iman ile milli mücadelenin başladığı ilk kurşunun atıldığı İzmir’e ayrı bir paragraf açmak lazım. Milli mücadeledeki rolünü bilen bilmeyen herkese, bu şehrin önemini anlatacağız” dedi.
GENEL BAŞKAN: EK GÖSTERGE BÜTÜN ÇALIŞANLARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE BİR AN ÖNCE ÇIKMALIDIR
Genel İdari Hizmetler sınıfına geçen Mübaşirlerin elde ettiği kazanımın diğer iş kollarında da devam etmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, Meclis gündemine getirilen ek gösterge hususunda çalışanların beklenti içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “kamu kurumlarında liyakat, ehliyet ve hakkaniyet bir an önce tesis edilmelidir” diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti.
“Ek gösterge verilmesi konusunda umudumuzu kaybetmiyoruz. Bir an önce bu konuda bir adım atılmalı. Çalışanlar beklentiye sokuldu ve bu beklenti karşılanmalı. İktidarın 3600 ek gösterge sözünün, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kamu görevlilerinin ek göstergeye ilişkin sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi için kapsamlı bir kanun teklifi hazırladık. Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı bunu TBMM’ye sundu. Maliyet hesabıyla hareket edilirse ek gösterge çıkmaza girer. Dört meslek grubu değil tüm kamu çalışanları bundan yararlanmalı. Beklentiler boşa çıkarılmamalı. İle alımlarda ve görevde yükselmelerde liyakat, ehliyet ve hakkaniyet çok önemlidir. Bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı’na mülakat konusunda rahatsızlığımızı ifade ettim. İnanmıyorum ki, bu konuda gereken adımlar atılacaktır.”
GENEL BAŞKAN: ARTIK SÖZLEŞMELİLERE KADRO MÜJDESİ VERİLMELİDİR
Kamuda faklı statüde çalışanların beklentilerini dile getiren Kahveci,“2018 yılında 4/C’li geçici personelin 4/B’li sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının ise daimî işçi kadrolarına geçirilmesi kararıyla, çalışma hayatında iş güvencesinin güçlendirilmesi yolunda büyük bir adım atılmış olması nedeniyle mutlu olduk. Mücadelemiz ve arzumuz bütün 4/B’li, 5393 sayılı Kanun, 4924 sayılı Kanun gibi farklı mevzuat hükümlerince uygulanan güvencesiz istihdam modellerinin kaldırılması ve tüm personelin iş güvencesine kavuşturulması yolundadır” dedi.
”Sözleşmelilere kadro artık ötelenmemelidir” diyen Kahveci, konuşmasına şu şekilde devam etti, “Bu insanlar zorda. Aile bütünlükleri parçalanıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Sözleşmeli çalışma asla ama asla doğru değil ve bu sistemi kabul etmek mümkün değildir. Daha önce sözleşmelilere kadro verildi, yine verilebilir. KPDK toplantısında bu konuları gündeme getirdik ve “bu insanlar kadro almalıdır” dedik. Aile bütünlüğü tesis edilmelidir, bu anayasa hükmüdür. Kamuda onlarca isim altında istihdam modeli var. Bunların hepsi geride bırakılmalıdır. Vekil ebe ya da vekil hemşire vekil imam ne demek? İnsanlar geleceğe endişe içinde bakmamalı ve kadroları tahsis edilmelidir. Kamuda çalışan yardımcı hizmetler sınıfından arkadaşlar var. Kendi görevlerini yapamıyorlar başka alanlarda çalıştırılıyorlar. Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz? Bu insanları motive etmek gerek” dedi.
GENEL BAŞKAN: TÜRKİYE KAMU-SEN KAMU ÇALIŞANLARININ GERÇEK TEMSİLCİSİDİR
Son yıllarda yapılan toplu sözleşme dönemlerinde kaybedenin memur ve emekliler olduğuna dikkat çekerek, maaşlarda yaşanan reel kayıplara değinen Genel Başkan Önder Kahveci,
“Kamu görevlilerimizin ve emeklilerimizin 2020 ve 2021 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirileceği bir yıldayız. Yaşanan acı tecrübeler neticesinde, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin gelişmesi noktasında bu toplu sözleşme masasına Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olarak oturmasının zorunlu olduğunu ortaya koyuyor. Bu hedefe, popülizmden uzak, gerçek anlamda sendikacılık yaparak, hiçbir menfaat gözetmeksizin yalnızca kamu görevlilerinin hakları uğruna mücadele ederek ve işimize dört elle sarılarak ulaşacağımızdan hiç kuşkumuz yok” şeklinde sözlerine son verdi.
GENEL BAŞKANLARIMIZ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Genel Başkan Önder Kahveci İzmir’de Türkiye Kamu-Sen'in yeni hizmet binasının açılışını yoğun bir katılım eşliğinde yaptı.  Binanın açılışına, TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz, sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticilerimiz, Şube Başkanlarımız ve çok sayıda kamu çalışanı ve davetli katıldı.
Açılışta konuşma yapan Genel Başkan Önder Kahveci, ”Allah hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin. Camiamıza hayırlı olsun” dedi.
Türkiye Kamu-Sen heyeti, bir takım istişareler için bulunduğu İzmir'de il müdürlüklerine de ziyaretler yaptı.Genel Başkan Önder Kahveci ile birlikte Sendikalarımızın Genel Başkanları ve Genel Merkez yöneticilerimiz de bu ziyaretlere eşlik etti..
Bu kapsamda, Türkiye Kamu-Sen heyeti, İzmir İl Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ömer Yahşi'yi ve İzmir İl Sağlık Müdürü Sayın Uzman Dr. Bedia Solnur'u,TRT İzmir Bölge Müdürü Mevlüt Şahbaz'ı makamında ziyaret ederek, çalışma hayatını yakından ilgilendiren konuları istişare etti.