Telefon: 0312 424 2200 Dahili:1150-1151-1152-1153 | E-Posta: bede@bede.org.tr

GENEL BAŞKAN ÖNDER KAHVECİ TÜRK ULAŞIM-SEN BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA KATILDI

GENEL BAŞKAN ÖNDER KAHVECİ TÜRK ULAŞIM-SEN BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,  Türk Ulaşım-Sen tarafından düzenlenen 36. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısının açılış törenine katıldı. Genel Başkan toplantının açılışında yaptığı konuşmada çalışma hayatını ilgilendiren önemli konulara değinerek görüşlerini açıkladı. Kahveci, yaşanan ekonomik dar boğazın sıkıntılarını yaşayan sabit ve dar gelirlinin durumuna dikkat çekerek memurlara ek zam talebini yineledi ve şunları söyledi:
 
EK ZAM MECBURİ BİR HAL ALMIŞTIR
 
“Gelirleri sabit olan ailelerin giderleri sürekli artmaya devam ederken, yaptığımız araştırmaya göre eylül ayında memurun önceki aya göre 212 TL daha fakirleştiği görülmektedir. Artık görülmüştür ki, memurlarımızın bu rakamlarla geçinme imkanları kalmamış, hayat standartları giderek gerilemeye başlamıştır. Türkiye Kamu-Sen olarak talep ettiğimiz “Memurlara Ek zam” artık zaruri bir hale gelmiştir. Kamu görevlilerine yapılacak ek zammın piyasalara da olumlu  yansıyacağı unutulmamalı, bu konuda gerekli adımlar derhal atılmalıdır.”
 
EK GÖSTERGE BÜTÜN KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN YENİDEN BELİRLENMELİDİR
 
Gündemin önemli konu maddelerinin başında yer alan ek gösterge düzenlemesi hakkında da önemli uyarılarda bulunan Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen olarak ek gösterge sorununun yalnızca belli unvanları kapsamadığını, bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesi ve var olan hiyerarşik sorunların ve adaletsizliklerin giderilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu çerçevede, bütün kamu görevlilerini kapsayan, idarecilerle ilgili ek gösterge sorunlarını çözen, unvanlar arasındaki eşitsizlikleri gideren ve herkesin faydalanacağı bir ek gösterge sistemi üzerinde yaptığımız kapsamlı çalışma, Milliyetçi Hareket Partisi tarafından temel alınarak kanun tasarısı haline getirilmiştir. Türkiye Kamu-Sen’in çalışmaları baz alınarak hazırlanan teklif TBMM gündemindedir. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
GÜVENCESİZ İSTİHDAMA SON VERİLMELİ, TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇİRİLMELİ
 
Sözleşmelilerin kadroya alınması hususunda yapılan dilekçe kampanyasının da takipçisi olduklarını kaydeden Kahveci,  “Türkiye Kamu-Sen olarak iş güvencesiz bir çalışma modeline tamamen karşıyız. Ailelerin bütünlüğü bizler için önemli, bunu göz ardı edemeyiz. Türkiye Kamu-Sen tek bir istihdam politikasını destekliyor” diyerek konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Türkiye Kamu-Sen mülakata kökten karşıdır. Mülakat ile doğru insana ve doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir. Mülakat sübjektif bir değerlendirmedir. Hükümet mutlaka bu sistemi kaldırmalıdır. Daha sağlıklı yönetici atama sistemi getirilmelidir.  Sayın Cumhurbaşkanına bu görüşlerimi ifade ettim. İnsanların kafalarında mülakat deyince başka şeyler oluşuyor. Bu sistem kalkmalı. Bu gerçekleşene kadar tavrımız devam edecektir.”
 
RAHİP BRUNSON'UN TAHLİYESİ VİCDANLARI YARALADI
 
Kahveci konuşmasının sonunda Rahip Brunson’un tahliye edilmesinin toplum vicdanında yer bulmadığını kaydederek, konuyla ilgili “milli vicdan yaralanmıştır” dedi.