Telefon: 0312 424 2200 Dahili:1150-1151-1152-1153 | E-Posta: bede@bede.org.tr

KAHVECİ: TRT’DE YAŞANAN GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

KAHVECİ: TRT’DE YAŞANAN GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TRT personeline yönelik olarak son günlerde basına yansıyan emeklilik teşviki adı altındaki uygulamalara ve bazı personelin oluşturulacak personel havuzuna gönderileceği yönündeki iddialara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  
 
“TRT’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Yıllarını TRT’ye vermiş tecrübeli, bilgili personelin dedikodularla baskı altına alınması bütün personeli derinden yaralamakta ve süreci garabete dönüştürmektedir. Belirsizlikler içeren bu süreç hiç kimseye bir yarar sağlamayacaktır” dedi.
 
“Yetişmiş, tecrübeli personelin emekliliğe teşvik edilmesinin kuruma ne kazandıracağı tam olarak anlaşılamamıştır. Bir kısım personelin başka kurumlara gönderileceği iddiası ise kurumda çalışma barışını ve huzuru tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Süreç, şeffaf bir biçimde yürütülmeli, personel mağdur edilmemelidir.” şeklinde konuştu.   
 
Genel Başkan Önder Kahveci açıklamasında şu satırlara yer verdi;
 
“Devlet televizyonu TRT’de son günlerde yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından birisi olan TRT’nin adının arzu etmediğimiz biçimde personele ilişkin uygulamalarla anılması bizleri üzmektedir.
 
Personeli emekliliğe teşvik amacıyla yapılan uygulamalar kendi içinde farklı soruları da beraberinde getirmektedir. Kaygı verici bir şekilde ilerleyen duruma en kısa sürede bir açıklık getirilmeli ve uygulamanın altında yatan gerçekler personele aktarılmalıdır.
 
Personeli gençleştirmek amacıyla yapıldığı iddia edilen emeklilik teşviki konusunda farklı iddialar ortaya atılmakta, yıllarını TRT’ye veren vefakâr, cefakâr insanların saf dışı bırakılmaya çalışıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia yetmezmiş gibi, TRT personeline sık sık oluşturulacak havuza gönderilecekleri ve akıbetlerinin ne olacağının bilinmediği yönünde baskılar uygulandığı da gelen bilgiler arasındadır.
 
Yıllarını verdikleri kurumun kendilerine yönelik bu uygulaması TRT personelini derinden yaralamakta, belirsizlikler ve havuza gönderme tehdidi ile süreç tam bir muammaya dönüşmektedir. Bir kurumda yapılacak personel düzenlemesinin böylesine tereddüt ve tedirginlik yaratan bir yapıya bürünmesi, hiç kimse tarafından arzu edilecek bir uygulama değildir.
 
Bu ülkenin en köklü kuruluşlarından olan, tarihe tanıklık etmiş, arşivleri bu ülkenin en önemli bilgi ve belgeleriyle dolu, gece gündüz demeden yıllardır kamera önü ve arkasında tam bir ekip dayanışması içinde olan TRT personeline böyle bir yaklaşımda bulunulmamalıdır. Onlarca ajans aracılığı ile TRT’ye sözleşmeli personel alınırken, bu kurumun içinde yetişmiş tecrübeli ve kalifiye elemanları havuza göndererek dışlamak akla ve mantığa uygun değildir.
 
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Haber-Sen olarak TRT’de yaşanan ve devlet ciddiyetiyle asla bağdaşmayan, bazı kesimlerin kasıtlı dedikodularıyla sulandırılan bu durumun takipçisi olduğumuzu ilgililere bir kez daha hatırlatıyor, personele yönelik yapılan bu uygulamaların hiç kimsenin mağdur edilmeden, yanlış anlaşılmalara ve tereddütlere mahal vermeyecek şekilde açık ve şeffaf bir süreç yürütülmesini talep ediyoruz.”