Telefon: 0312 424 2200 Dahili:1150-1151-1152-1153 | E-Posta: bede@bede.org.tr

İNSAN HAKLARININ KORUNMASINDA KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNUN ROLÜ TOPLANTISINA KATILDIK

İNSAN HAKLARININ KORUNMASINDA KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNUN ROLÜ TOPLANTISINA KATILDIK

Avrupa Birliği ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yönettiği, “İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Rolünün Güçlendirilmesi Projesi”nin istişare toplantısı Ankara'da yapıldı.
Toplantıya, Türkiye Kamu-Sen adına Genel Başkan Yardımcımız ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal katıldı. Toplantıda ayrıca, Baş denetçi Şeref Malkoç, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, akademisyenler, kamu denetçileri ve gazeteciler de hazır bulundu. 
Katılımcılar toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun insan haklarını korumak ve geliştirmek açısından rolünü tartışırken, bundan sonraki süreçte atılması gereken adımlara ilişkin öneri ve isteklerini dile getirdiler.
ŞEREF MALKOÇ: İNSANLARIMIZIN HUZUR VE KAMU HİZMETLERİNİN KALİTESİNİ ARTIRMAK ADINA ÇALIŞIYORUZ 
Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, tüm katılımcılara teşekkür ederken, toplantıda ortaya konulacak her türlü görüş ve istekleri değerlendireceklerini belirtti. Malkoç, “İnsanlarımızın huzur içinde yaşaması, kamuda ki hizmetlerin kalitesinin artması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Burada bizlere vereceğiniz her türlü katkı için sizlere şimdiden teşekkür ediyorum” dedi. 
NURİ ÜNAL: OMDBUDSMANLIK KURUMUNA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR
Toplantıda konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; Ombudsman Şeref Malkoç'a ve ekibine başarılar diledi. Ünal, “Ombudsmanlık görevinin önemi hepimizce malumdur. Bu nedenle üstlendiğiniz misyon son derece önem arz etmektedir. Yüce Allah (işi) “Emaneti ehline verin” buyurmaktadır. İnsan haklarının tam anlamı ile bütün vatandaşlarımıza tam olarak uygulanmasının başlangıcı, kamuda adaletli sistemin oluşmasına bağlıdır. 
Göreve alımdan başlayarak, nakil, unvan değişikliği ve yükselmelerde hakkaniyet, ehliyet, liyakat, bilgi ve başarı esas olmalıdır. 
Kamuda, senin, benim veya şunun adamı, yandaşı, şu sendikanın üyesi gibi ayrıştırmalara müsaade edilmemelidir.  
Kurum yöneticileri tarafından yapılan yanlış uygulamalar karşı yapılan idari denetim, yargısal denetim önemlidir. Ancak yeterli ve hakkaniyetli değildir. Yargı kararlarının uygulanmaması ayrı bir problemdir. Bu itibarla Ombudsmanlık kurumuna önemli ve büyük görevler düşmektedir.
Kısaca, hepimizin görevi bize emanet edilen cennet vatan Türkiye'mizin gelece nesillere daha müreffeh, daha huzurlu bir ülke bırakmaya katkı sağlamak olmalıdır. 
Çalışanları ayırmadan, ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden hak edenin kendi hakkıyla bir yere gelebileceği sistemi oluşturmak durumundayız. Kimse artık dün gibi davranmamalı." dedi.