Telefon: 0312 424 2200 Dahili:1150-1151-1152-1153 | E-Posta: bede@bede.org.tr

ÇANKIRI TÜRK EĞİTİM-SEN HİZMET BİNASI TÖRENLE AÇILDI

ÇANKIRI TÜRK EĞİTİM-SEN HİZMET BİNASI TÖRENLE AÇILDI

Genel Başkanımız Önder Kahveci, Türk Eğitim-Sen Çankırı Şubesinin yenilenen hizmet binasının açılış törenine katıldı. Törene MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı Mustafa Yorulmaz, Genel Merkez Yöneticilerimiz, Şube Başkanlarımız ve çok sayıda davetli katıldı.
 
KAHVECİ: DAR VE SABİT GELİRLİLERİN RAHAT BİR NEFES ALMASI İÇİN EK ZAM ZORUNLUDUR
 
Türk Eğitim-Sen Çankırı Şubesi hizmet binasının açılışında konuşan Genel Başkanımız Önder Kahveci, Ek zam, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri ve sendikal mücadele konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kahveci, “Son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve fiyatlara yansımaları noktasında en büyük kayıp memur ve emekliler cenahında yaşanmıştır. Buradan hareketle kayıpların telafisi noktasında kamu çalışanları ve emeklilerimize ek zam verilmesi için Türkiye genelinde sayın Cumhurbaşkanına iletilmek üzere mektup gönderdik. Ek zam konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve kamu çalışanlarının rahat bir nefes almasının sağlanması talebimizdir. Dar ve sabit gelirliler zor durumda, rakamlar ortada, çalışanlara yapılan zamlar da ortada. Döviz düşüyor ama zamlar miras kaldı. Verilecek zam piyasayı da biraz olsun rahatlatacaktır. Çalışanlar her geçen gün biraz daha kaybediyor. Yıl sonu itibariyle enflasyon farkı verilecek, doğal olarak çalışanlar yine kaybetmiş olacak. Enflasyon farkı olmayan bir toplu sözleşmeye imza atan yetkili sendika var. Toplu sözleşme masasında gerçekleşen enflasyon ile ilgili konuşsaydık, refah payı ve büyümeden pay alsaydık bunları yaşamazdık” dedi.
 
KAHVECİ: EK GÖSTERGE VE SÖZLEŞMELİLERİN KADRO TALEPLERİ İÇİN ÇABAMIZ SÜRÜYOR
 
3600 ek gösterge konusuna da değinen Genel Başkan Önder Kahveci, “”Atılacak olan adım tüm kamu çalışanlarını kapsamalı” dedi.  Genel Başkan Kahveci, sözleşmelilerin kadro talebine de değinerek, “Sözleşmeli arkadaşlarımız da derhal kadroya geçirilmelidir” ifadelerini kullandı. Kahveci, “3600 ek gösterge konusu artık TBMM çatısı altındadır. Seçim meydanlarında verilen bu söz hayata geçirilmeli ve umutlar boşa çıkarılmamalıdır. Başından beri biz bunun olumlu bir adım olduğunu söyledik ancak tüm kamu çalışanlarını  da kapsamalıdır diye ekledik. Ek göstere konusunda tüm kamu çalışanları göz önünde tutulmalı ve bu yönde adımlar atılmalıdır. Biz  bütün kamu çalışanlarını kapsayan güzel bir çalışma yaptık. Bu düzenleme yasalaşırsa kısmen zam talebimizi karşılayabilir. Ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda bizim mücadelemiz devam ediyor. Umutlu bir bekleyiş var, umuyorum bütün kamu çalışanlarının faydalanacağı bir adım atılır. Sözleşmeli arkadaşlarımız da derhal kadroya geçirilmelidir. Bu daha önce yapıldı yine yapılabilir. Sözleşmeli olarak görev yapanların yaşadıkları sıkıntıları görmezden gelmek mümkün değil. Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim. 4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Zorunlu olarak değil teşvikle insanları belli yerlere göndermeliyiz. Bu konuda adımlar atılmalı sorunlar çözülmelidir.”
 
KAHVECİ: ADİL BİR VERGİ SİSTEMİ GEREKLİDİR
 
Vergi dilimleri konusunda görüşlerini dile getiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca lirayı bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödediğini vurguladı. Kahveci, “Vergi politikalarındaki bu adaletsizlik nedeniyle, zaten düşük ücret alan ve büyük ölçüde ülkenin en fakir kesimini oluşturan kamu görevlileri, KİT çalışanları, işçiler ve asgari ücretliler kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve temmuz ayında aldıkları maaş zammının büyük bölümü artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir. Yaşanan bu olumsuzlukları gidermenin yolu, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesidir. Bunun için Türkiye Kamu-Sen olarak iki farklı öneri getiriyoruz: Birincisi, gelir vergisinin %15 orana denk gelen alt diliminin tatminkâr seviyede yükseltilerek çalışanların yıl içinde %20’lik vergi dilimine girmelerinin önlenmesidir. Bu konuda herhangi bir yasal düzenlemeye gerek yoktur. Her yılın başında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisi tarifesi yayınlanmaktadır. Burada alınacak bir prensip kararı ile gelir vergisi alt diliminin yükseltilmesi sağlanabilir. İkincisi ise, kamu görevlileri, KİT personeli ile sözleşmeli personelin gelir vergisi kesintilerinden dolayı yaşadığı adaletsizliğin ve mağduriyetin giderilmesi adına 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesine, Devlet memurlarına ödenen taban aylık tutarının söz konusu çalışanlar için Gelir Vergisi’nden muaf tutulmasını sağlayacak bir hükmün eklenmesi şeklindedir. Vergi politikalarının biz çalışanlar lehine düzenlenmesini istemek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının anayasal hakkıdır. Dolayısıyla bizler bu anayasal hakkımızı kullanarak yıllardır üzerimizde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesini istiyor ve bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”  dedi.
 
KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARI 2019’DA YETKİYİ TÜRKİYE KAMU-SEN’E VERMELİDİR
 
2019 yılında yapılacak olan Toplu sözleşme görüşmelerine dikkat çeken Genel Başkan Önder Kahveci kamu çalışanlarına seslenerek, “2013-2015 ve 2017’de imza atanların kaybettirdiklerini hep birlikte gördük. Bu defa verin yetkiyi bize, masada nasıl pazarlık yapılıyor görün” dedi.  Kahveci, “Yıllardır yetkiyi elinde bulunduran malum sendikanın kaybettirdikleri ortadadır. Artık kamu çalışanları bunu görmeli ve bu defa Türkiye Kamu-Sen çatısı altında bileşmelidir. Sendikal anlamda yaptıklarımız ortada. Kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ancak birileri o masaya oturup birkaç oturumda memurun haklarını pazarlayıp kalkıyor. Kamu çalışanları bu kez buna müsaade etmeden yetkiyi bize vermeli ve geleceğe güvenle bakmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Genel Başkanımız Önder Kahveci’nin konuşmasının ardından Türk Eğitim-Sen Çankırı hizmet binası dualarla birlikte hizmete açıldı.